Jak pečovat o vánoční hvězdu

17.11.2020

Vánoční hvězda neboli Poinsettia (česky Pryšec nádherný) neodmyslitelně patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Přestože ji máme typicky spjatou s Vánoci, její domovinou je subtropické Mexico, kde roste v pralesích. Jak o tuto nádhernou rostlinu pečovat, aby nechřadla, pyšnila se nádhernými listy minimálně do Vánoc a dělala radost i příští rok? 

Proč nepořizovat vánoční hvězdu v obchodních domech? 

Vánoční hvězda je náchylná na změnu teplot, proto je nutné ji při každé manipulaci mezi různými mikroklimatickými podmínkami důkladně chránit. Vánoční hvězdu je třeba přinést domů zabalenou shora v papíru, aby jí nízká teplota a studený vítr neublížily. Pouhý plastový obal, v němž bývá prodávána, tedy nestačí. 

Jak poznat stav vánoční hvězdy už při nákupu?

Chcete-li vědět, jak dlouho vám hvězda "pokvete", podívejte se na skutečný květ. Ten najdete uprostřed barevných listů a pokud je překvetlý nebo odkvétá, vánoční hvězda má své nejlepší dny za sebou. Pořizujte tedy hvězdu, jejíž květenství je nejlépe ve fázi zdravých pupenů nebo raně rozvitých kvítků. Taková hvězda vám bude dělat dlouho radost.

Prohlédněte si také celkový stav hvězdy, zda její listy nejsou povadlé a zda má podél stonku další výhony s vybarvujícími se listy. Pokud ano, hvězda se vám bude rozrůstat a těšit vaše oči opravdu dlouho.

Co znamená bílý povlak na hlíně? 

Pokud je povlak vlhký a houbovitý, rostlina je napadena plísní a takovou si určitě nepořizujte. Většinou se však jedná o sypké, drolivé usazeniny, které rostlině nijak neškodí a jsou přirozeného charakteru metabolismu rostliny. Hvězda vstřebá potřebné živiny a ty, které nevyužije, se usadí na povrchu zeminy. Z estetického hlediska stačí k nápravě prokypřit nebo vyměnit několik centimetrů vrchní vrstvy hlíny.

Jak se o hvězdu starat doma?

Hvězdě se bude nejlépe dařit na teplejším místě, kde ji neohrozí průvan. Potřebuje dostatek světla, ale přímému slunečnímu svitu se vyvarujte. 

Hvězda potřebuje přiměřenou zálivku odstátou vodou, raději shora. Přebytečnou vodu z podmisky vylijte, jinak se budou nespotřebované minerály usazovat na povrchu zeminy. Rostlinu můžete sem tam orosit rozprašovačem. 

Co s hvězdou, až odkvete?

Pokud jste ochotni hvězdě věnovat minimum času po celý rok, určitě se jí nezbavujte. Po odkvětu ji seřízněte na 10 - 15 cm. Ze stvolů poteče mléko, které zastavíte ponořením do horké vody, tím se mléčnice zúží. Ponechte ji na světle, ale dopřejte jí chladnější místo (12- 16 stupňů), občas zalejte, hnojte. Můžete ji přes jaro a léto umístit ven. Aby Vám znovu vykvetla, vyžaduje zatemnění.